İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muğla Psikolog Tavsiye 5 Öneri

Sektörde mesleğini suiistimal eden Muğla psikolog sayısı düşünüldüğünde psikologların neler yapamayacağını bilmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Psikologların belirli saatlerde mesai saatleri vardır. Tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi bu saatler haricinde psikologluk yapmaz. Terapistlerin gününün her anında insanları dinlemek zorunda olduğu algısı tamamıyla yanlıştır. Terapi saatleri haricinde danışanlarını dinlemek zorunda değildir.

Psikolog ve danışan arasında gizlilik olmalıdır. Kişinin kendisinden terapi aldığını bile üçüncü bir kişiyle paylaşmaması gerekiyor. Bu sebeple gizliliğin ihlal edildiğini düşündüğünüz ya da hissettiğiniz durumlarda başka bir terapistle devam edebilirsiniz. Bütün terapistler her türlü vakalarla ilgilenmez. Her psikoterapistin uzmanlık alanı farklıdır. İhtiyaç duyduğunuz alanda uzman olmayan bir terapist sizi başka birine yönlendirir.

Muğla En İyi Psikolog Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilinen yaygın yanlışlardan biri terapistlerin dinledikleri hakkında yorum yapmasıdır. Hiçbir Muğla psikolog dinlediği sorunlar hakkında kişisel yorumunu katmaz. Ayrıca sizi yönlendirmesi de etik değildir. Sadece yaşadığınız durumla alakalı sorular sorarak düşünmenizi sağlar. Düşünürken zaten cevabı kendiniz bulmanız gerekir. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Randevu alacağınız zaman psikolog ve psikiyatrist ayrımını yapmanız gerekiyor. Psikologlar doktor değildir, ilaç yazma yetkileri yoktur.
  • İlaç kullanmaya ihtiyaç duyulacak bir sorununuz varsa psikiyatristlere başvurmalısınız.
  • Doktora yapmadığı müddetçe psikologlar hekim gibi davranıp danışanına medikal müdahalede bulunamaz. Sadece sizi dinler ve sorularıyla düşünmenizi sağlar.

Bunları düşünerek seçim yapmanızda fayda vardır.

Muğla Psikolog Tavsiye

Yaşadığınız söz konusu sorun cin, peri ve şeytan gibi varlıklarla ilgiliyse Muğla psikolog size yardımcı olamaz. Çünkü psikologlar bilimsel veriler ışığında kanıtlanabilir vakalarla ilgilenir. Ayrıca psikologların danışanlarıyla kişisel bağ kurmaları etik değildir. Örnek verilecek olursa, görüşme sonrası terapistinizi bir yerde buluşmak için çağıramazsınız. Eğer böyle bir teklifte bulunursanız ve o da kabul ederse etik ihlali yapılmış olur.

Psikologların danışanları arasında ırk, din, sosyo-ekonomik ve herhangi bir sebeple ayrımcılık yapması doğru değildir. Bu her şeyden önce mesleğini doğru yapamamasına yol açar. Danışanları arasında eşit haklar tanımayan bir psikolog aldığı eğitimlerde eksik olduğunu da göstermiş olur. Bu sebeple psikoloğunuzun ayrımcılık yaptığını fark ederseniz etik ihlali yaptığını bilmelisiniz.

Muğla Psikolog Fiyatları

Psikologların herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını bilmeniz gerekiyor. Bazı kişiler kararsız kaldığı durumlarda ya da sorununu çözeceği zaman psikologların yönlendirmesini dinlemek amacıyla hizmetten yararlanmayı düşünür. Fakat terapistlerin danışanlarını yönlendirmesi etik değildir. Terapideki amaç danışanın kişisel farkındalığa varması ve kararlarını net bir şekilde verebilmesidir.

Hiçbir psikoterapist yakınını danışan olarak kabul edemez. Mesela yakın akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan birisi psikolog diyelim. Siz ona terapi için başvurursanız ve kabul ederse etik davranmamış olur. Bu sebeple tanıdık olmayan kişilerden terapi hizmeti almanız daha uygundur. Muğla psikolog bütçenize ve aradığınız kriterlere uygun psikolog arayışındaysanız internet sitemize göz atabilirsiniz.

İzmir psikolog listesini inceleyin.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir